Çocuklar için yararlı 5 kuruyemiş

26 Temmuz 2021
Çocuklar için yararlı 5 kuruyemiş

Vitamin, mineral, antioksidan, sağlıklı yağlar, protein ve lif gibi besin öğeleri içeren kuruyemişler, yetişkinlerde olduğu kadar çocuk beslenmesinde de önemli bir yere sahiptir. Ancak çocuklarınızın şeker ya da tuz eklenmiş ve kavrulmuş kuruyemişler yerine çiğ kuruyemiş tüketmesine dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda kuruyemişlerin zengin besin içeriğinin yanı sıra yüksek kalorili olduğunu da unutmamalısınız. Çocuğunuzun günlük alması gereken enerji miktarını göz önüne alarak ortalama 30 gram yani bir küçük avuç kuruyemiş tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuk Gelişiminde Kuruyemişin Önemi

Kalsiyum, demir, çinko, potasyum, selenyum, bakır, magnezyum, manganez gibi mineraller; omega 3, omega 6 ve omega 9 gibi antioksidan bileşenler, lif ile A, E, folik asit ve B grubu vitaminler açısından zengin olan kuruyemişler, çocukların yeterli ve dengeli beslenmesinde önemli rol oynar. İşte kuruyemişlerin çocuk sağlığına faydaları:

  • Kuruyemişler doğal olarak gluten, sodyum ve kolesterol içermez. Bu nedenle gluten intoleransına sahip ya da çölyak hastası olan çocuklar için eşsiz bir vitamin, mineral ve protein kaynağıdır. Güçlü besin içeriği sayesinde çocukların bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun enfeksiyonlarla mücadelesine yardımcı olur.
  • En çok tüketilen kuruyemişlerden biri olan ceviz bitki bazlı omega-3 alfa-linolenik asit (ALA) içerir. ALA kalp damar hastalıklarına karşı vücut direnci geliştirir. Büyüme ve gelişme döneminde düzenli olarak ceviz tüketen çocuklarda kalp damar hastalıklarına yakalanma riski azalabilir.
  • Kuruyemiş çeşitleri içeriğindeki b kompleks vitaminler, selenyum ve omega 3 yağ asitleri sayesinde çocukların gelişme hafıza gücüne sahip olmasına ve konsantrasyon yeteneklerinin artmasına destek olur. Beyin fonksiyonlarının düzenli çalışmasına da yardımcı olan kuruyemişler, çocukların enerji seviyesini yükseltir ve depresyon semptomlarını azaltabilir.
  • Sağlıklı bir diyet için gereken çoklu doymamış ve tekli doymamış yağlar ile lif açısından zengin olan kuruyemişler, mideyi geç terk ederek uzun süre tokluk hissi sağlar. Kan şekerinin yavaş yükselmesini destekler. Şeker hastalığına yakalanma riskini azaltabilir.
  • İyi bir protein kaynağı olan kuruyemiş çeşitleri, büyüme dönemindeki çocukların kas ve kemik gelişiminde önemli rol oynar. Ağız ve diş sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Çocuklar İçin Yararlı Kuruyemişler

Çocukların beslenme programına aşağıdaki kuruyemişleri ekleyebilir ve yetişkinlik döneminde de sağlıklı beslenme kalıplarını benimsemelerine yardımcı olabilirsiniz:

Ceviz

Manganez, bakır, lif, B vitaminleri ve omega 3 açısından zengin bir kuruyemiş olan ceviz; çocukların beyin gelişiminde önemli bir rol oynar. Aynı zamanda düzenli olarak ceviz tüketen çocukların ilerleyen yaşlarda kalp damar hastalıklarına yakalanma riski azalabilir. Güçlü bir antioksidan olan melatonin içeren ceviz, uyku düzeninin sağlanmasına ve kaliteli bir uykuya sahip olmayı da destekler.

Kaju

Bakır minerali açısından zengin bir kuruyemiş olan kaju, mutluluk verici bir amino asit çeşidi triptofan içeriği ile dikkat çeker. Çinko, selenyum ve magnezyum mineralleri için iyi bir kaynaktır. Kan basıncının düzenlenmesi, toksin maddelerin vücuttan atılması, kas ve kemiklerin büyüme ve gelişmesi gibi pek çok vücut fonksiyonunda önemli rol oynar.

Fındık

Yüksek enerji içeriği sayesinde, büyüme ve gelişme dönemindeki çocukların kalori açığının karşılanmasında sağlıklı bir alternatif olan fındık, kalp damar sağlığının korunmasına da yardımcı olur. Ayrıca kemik ve kas gelişimini de destekleyen kuruyemiş çeşidi, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynar.

Şam Fıstığı

Lutein ve zeaksantin gibi iki önemli antioksidan sayesinde yaşa bağlı göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltan şam fıstığı, yüksek oranda protein ve fenol bileşenler içerir. Vücudun bağışıklık sistemini destekler ve özellikle solunum hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir.

Badem

Çinko, bakır, selenyum, kalsiyum, magnezyum, demir mineralleri ve E vitamini, niasin gibi vitaminler için zengin bir kaynak olan badem, yüksek oranda antioksidan bileşenler içerir. Kalp damar sağlığının korunması, kemik ve diş gelişimi, sinir sisteminin iyi çalışması ve beyin fonksiyonlarının düzenlenmesinde önemli rol oynayan badem, çocukların bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlarla mücadele etme kabiliyetlerini artırabilir.

Çocuk beslenmesinin vazgeçilmez besinleri arasında yer alan kuruyemiş çeşitlerine ile ön plana çıkan Meraklılar ayrıcalığı ile satın alabilir, güvenli alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.