Asırlardır pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu’nun hemen her köşesi yöresel bir lezzet durağıdır aynı zamanda. Doğusu, batısı, kuzeyi, güneyi değişik tatlar; farklı sunumlar ile karşılar bizi. Pestil çeşitlerinden cevizli sucuklara, enfes lokumlardan muska tatlılarına nice yöresel ve geleneksel lezzetleri sizlerin beğenisine sunuyoruz...

Çifte Kavrulmuş Fıstıklı Lokum

Lokum tamamen doğal ve sağlıklı bir besindir, fakat içerisinde nişasta ve şeker gibi karbonhidrat bulunduğundan karbonhidrat, vücut için temel yapı taşlarından biri olmuş olsada fazla tüketilmesinde, tamamı sindirimi yapılamadığından karaciğerde yağa dönüştürülerek depolanır.

Antep Fıstıklı Fitil Lokumlar

Lokumun ilk olarak ne zaman üretildiği ile ilgili farklı görüşler mevcut. Ancak lokumun tarihinin Anadolu’ya, Osmanlı İmparatorluğu zamanına kadar uzandığı biliniyor.

Cevizli-Pekmezli Sucuklar

Kış aylarında insanlar gerekli enerjiyi sağlarlar, içerisinde sodyum ve potasyum bulunur. Kişi sağlığı için oldukça faydalıdır.

Cevizli Dut Pestili

Eskiden kışın tüketilmek için pestiller kurutulur ve soğuk aylarda insanlar enerji ihtiyaçlarını onunla karşılardı. Yüksek enerji değerine sahip olan pestil, içerdiği diğer besin kaynakları bakımından da önemli gıdalar arasında yer almaktadır.

Fındık Ezmeli Sarma

Fındık ezmesi kavrulmuş fındıktan yapılan bir ezme çeşididir.

Muska Pestil

Kışın tüketilmek için pestiller kurutulur ve soğuk aylarda insanlar enerji ihtiyaçlarını karşılarlar.