Diyet Yaparken Hangi Kuruyemişler Tüketilebilir?

28 Ocak 2022
Diyet Yaparken Hangi Kuruyemişler Tüketilebilir?

Yaşından bağımsız olarak birçok insanın fazla kilolarından şikayet ettiğini söyleyebiliriz. Kilo vermek isteyenlerin önünde birden çok seçenek bulunuyor. Diyet yapmak isteyen insanların aklında hangi besinleri tüketmeliyim sorusu yer alıyor. Bu noktada, size kuruyemiş tüketmeniz gerektiğini söylüyoruz. 

Kuruyemiş; sağlıklı bir yiyecek olmasının yanı sıra tahmin dahi edemeyeceğiniz türden faydalara sahiptir. Her şeyden önce, sindirime yardımcı olur. Bu sayede, insanların kilo verme süreçlerini kolaylaştırır. Özellikle badem ve fıstık; en iyi ara öğün seçenekleri arasında yer alır. Buna ek olarak, siz de kuruyemiş tükettiğiniz takdirde kendinizi çok daha uzun süre tok hissedersiniz. Çünkü, birçok kuruyemiş yüksek yağ oranına sahiptir. 

Kuruyemişin nasıl tüketildiği önem taşır. Bilhassa kuru meyvelerle birlikte tüketildiği takdirde kan şekerini dengeler. Kan şekerinin dengelenmesi sayesinde insanlar ani açlık krizlerine girmezler. Bilindiği üzere birçok insan kan şekeri problemi yüzünden kendisini aniden aç hisseder. Bu yüzden, normalden daha fazla yiyerek kilo alır. Düzenli olarak kuruyemiş tüketildiği takdirde bu sorun ortadan kalkabilir. Aşırı kilo ve obezite; farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Fakat, bilhassa aşırı yemek yemenin bir numaralı etken olduğunu söylemeliyiz. Bu noktada, aşırı kilodan şikayet eden insanların beslenme dürtülerini kontrol altına alması şarttır. Bu sayede, kilo problemlerini en kısa sürede çözerler. Kuruyemiş; iyi bir ara öğün olmakla beraber yağlı ana öğünlerin de yerine geçebilir. Sonuç olarak, aç kalmadan kilo vermek isteyenlerin düzenli olarak kuruyemiş tüketmesi şarttır. 

Birçok kişi; hangi kuruyemişi tüketmeliyim diye düşünüyor. Gelin, bu soruya doyurucu cevaplar verelim! 

Ceviz 

Ceviz; zengin besin değeri ile dikkat çeken en değerli kuruyemişlerin başında gelir. Düzenli olarak tüketilmelidir. Bu sayede, kalp ve damar sağlığı başta olmak üzere sindirim sistemi, zeka gelişimi ve daha birçok alanda insanların herhangi bir sağlık sorunu yaşamasını ihtimalini önemli ölçüde azaltır.

Ceviz ile kilo verme arasında bir ilişki vardır. İki adet ceviz içi yalnızca 45 kaloridir. Ayrıca, yağ yerine geçmesi söz konusudur. Yüksek enerjisi ile dikkat çeken ceviz; duruma göre hem kilo aldırabilir hem de kilo verdirebilir. Bir başka deyişle, gereğinden fazla tüketildiği takdirde insanların kilo almasına neden olur. Ancak, kararında tüketilirse herhangi bir sorun yaşanmaz. Hatta, tok tutan bir kuruyemiş olduğu için insanların daha az acıkmasını sağlar. Bu sayede, kilo verme sürecini destekler. 

Uzmanlar; her gün düzenli olarak 3-4 adet ceviz tüketilmesi gerektiğini söylerler. 

Badem 

Kuruyemiş denildiği zaman akla ilk gelenlerden birisi de badem oluyor. Badem; yüksek besin değeriyle dikkat çeker. Ayrıca, E vitamini bakımından son derece zengindir. Demir, magnezyum ve kalsiyum içeriği ile de besleyici nitelikte olduğunu gösterir. Uzmanlar; sıklıkla badem tüketilmesi gerektiğini söylerler. Anemi ve diyabet hastaları için de ideal bir besindir. 

Badem hakkında merak edilen detaylardan bir diğeri de kilo vermeye herhangi bir etkisinin olup olmadığıdır. Her şeyden önce, bademin son derece lezzetli ve tok tutucu bir kuruyemiş olduğunu söylemek gerekir. Badem; bu özelliği sayesinde kilo vermeyi mümkün hale getirir. Çiğ bademin içerisinde zengin yağ asitleri ve protein vardır. Bu sayede, badem tüketenler; açlık hislerini yatıştırmış olacaklardır. Buna ek olarak, bademin lif değeri de oldukça yüksektir. Bir başka deyişle, bademin bağırsakları çalıştırıcı etkisi vardır. Bu durum; kilo verme sürecini destekler. 

Badem ile kilo vermek isteyenlerin tercihi çiğ ve tuzsuz badem olmalı!

Fındık 

Fındık; birçok kuruyemiş gibi E vitamini bakımından son derece zengindir. Antioksidan özelliği taşımasıyla da vücudu mikroplardan arındırarak temizler. Birçok insan; zayıflamak adına sıkı diyetler yapar. Bu tür diyetlerin ardından ortaya kas zayıflaması problemi çıkar. Ancak, diyet sırasında ara öğün olarak fındık tüketildiği takdirde kas zayıflamasının önüne geçilir. 

Fındık; sinir sistemi üzerinde de birtakım faydalara sahiptir. Hafızayı geliştiren özellikleri ile beğeni toplar. Bu noktada, uzmanlar; diyet yapanların günde 10 tane fındık yemesi gerektiğini söylerler. Ancak, günlük tüketilen fındık miktarı sınırlanmalıdır.

Kuru Elma 

Elma; herkesin sevdiği bir meyvedir. Taze elma kadar kuru elmanın da faydalı ve lezzetli olduğunu ifade etmeliyiz. Birçok kişi; kuru elmanın faydalarından habersizdir. 

Kuru elma; tıpkı diğer kuru meyveler gibi lifli yapısıyla dikkat çeker. Bu sayede, insanların yaşamış olduğu kabızlık sorununu ortadan kaldırır. Bağırsakları çalıştırıcı etkisinin olması bilhassa kilo vermek isteyen insanların işine gelir. Ayrıca, yine yoğun lif içeriği sayesinde tok tutar. Uzmanlar; diyet yapanlara birçok kuruyemişi ve kuru meyveyi önerdikleri gibi kuru elmayı da önerirler. 

Kuru elma; faydalarına ek olarak farklı şekillerde tüketilmesiyle de göz doldurur. İsteyenler sade, isteyenler ise üzerine bal veya toz tarçın dökerek tüketebilirler. Bunun yanı sıra, hoşaf, bitki çayı veya pasta yapımında da kullanılabilir. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.