Fıstık Ezmesinin İnanılmaz 5 Faydası

26 Temmuz 2021
Fıstık Ezmesinin İnanılmaz 5 Faydası

Yer fıstığı, kendine özgü lezzeti ve yüksek besin değeri ile sağlıklı beslenme listelerinin vazgeçilmez gıdaları arasında yer alır. Proteinleri oluşturan 20 amino asidin tamamını içeren yer fıstığı özellikle sporcu beslenmesinde önemli rol oynayan arginin açısından da zengin bir kaynaktır. Arginin bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra kas hücrelerinin onarımı ve yeni hücre sentezinde etkilidir. Yüksek oranda antioksidan bileşikler içeren yer fıstığı; yüksek protein ve lif içeriği ile dikkat çekicidir. Kalsiyum, demir, bakır, magnezyum, manganez, potasyum, fosfor, çinko, selenyum gibi mineraller ve E vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini gibi vitaminler açısından da zengindir. Yer fıstığı kullanılarak yapılan fıstık ezmesi de kuruyemişin kendisi kadar faydalı bir besindir. Ancak daha yoğun kalori içerdiği için kilosuna dikkat edenler tarafından dikkatli tüketilmesi gerekebilir.

Fıstık Ezmesinin 5 Faydası Nelerdir?

İçerdiği antioksidan bileşikler, sağlıklı yağlar, vitamin ve mineraller sayesinde genel sağlık durumunun korunmasında önemli rol oynayan fıstık ezmesi faydaları şunlardır:

Bağışıklık sistemini güçlendirir

İçerisindeki antioksidan bileşenler, vitaminler ve mineraller sayesinde vücuttaki toksinlerin ve fazla suyun atımını kolaylaştıran fıstık ezmesi, bağışıklık sistemi hücrelerinin daha etkili çalışmasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun enfeksiyonlara karşı mücadelesini destekler ve hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Aynı zamanda E vitamini, B kompleks vitaminler, çinko ve selenyum gibi bileşenleri sayesinde hafızayı ve beyin fonksiyonlarını güçlendirir.

Protein deposudur

Fıstık ezmesi protein açısından zengin bir besindir. 100 gram fıstık ezmesinde yaklaşık 25 gram protein bulunur. Bitkisel kaynaklı olduğu için vegan beslenenlerinde protein ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olan ürün, sporcuların da favori besinleri arasındadır. Antrenman sonrası hasar gören kas hücrelerinin onarımı ve yeni hücre sentezi için ihtiyaç duyulan proteini sağlar. Antrenman öncesi için de kaliteli bir enerji kaynağı olan fıstık ezmesi, içerdiği potasyum ve arjinin sayesinde antrenman sonu kas ağrılarının azalmasına da yardımcı olur.

Yüksek oranda lif içerir

100 gram fıstık ezmesi yaklaşık 6 gram posa içerir. Yüksek lif içeriği sayesinde hem bağırsak hacminin hem de hareketlerinin artmasını sağlayarak kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerinin üstesinden gelmeyi kolaylaştırır. Yüksek kalorili olmasına rağmen zayıflama diyetlerine bir miktar fıstık ezmesi eklemek diyet yaparken sıklıkla karşılaşılan kabızlığın önlenmesine yardımcı olabilir. Yer fıstığı beta sitesterol adı verilen bir madde içerir ve bu bileşen stres hormonlarının salgılanmasını azaltır. Bir başka deyişle düzenli olarak fıstık ezmesi tükettiğinizde ruh halinizde iyileşmeler gözlemleyebilirsiniz.

Açlık hissini azaltır

Yüksek lif içeriği sayesinde mideyi geç terk eden fıstık ezmesi, uzun süre tokluk hissi yaratır. Özellikle zayıflama diyetlerinde ara öğünlere fıstık ezmesi eklenerek açlık hissinin bastırılması sağlanabilir. Sağlıklı yağlar açısından da zengin olan fıstık ezmesinin geç sindirilmesi kan şekerini yavaş yavaş yükseltir ve insülin direnci gelişmesine engel olabilir. Diyabet hastalarının beslenme programına kontrollü bir şekilde fıstık ezmesi eklenmesi tedavilerini destekleyici rol oynayabilir.

Kalp hastalıkları riskini azaltır

Kalp damar sağlığının korunmasında önemli rol oynayan çoklu doymamış yağ asitleri açısından zengin olan fıstık ezmesi, kolesterolün düşürülmesine yardımcı olabilir. Kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltan besin, yüksek potasyum içeriği sayesinde felç ve inme riskini de azaltır.

Günlük beslenme programınıza kalori ihtiyacınız doğrultusunda fıstık ezmesi ekleyerek genel sağlık durumunun korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Fıstık ezmesini evde kendiniz yer fıstığı ile kolayca hazırlayabilirsiniz. Çiğ yer fıstığının kabuklarını soyup blenderden geçirmeniz yeterli. Katkı maddesi içermeyen doğal fıstık ezmesi için yer fıstığı çeşitlerine Meraklılar aracılığı ile ulaşabilir, hemen satın alarak güvenli alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.