Hindistan Cevizinin İnanılmaz 7 Faydası

15 Eylül 2021
Hindistan Cevizinin İnanılmaz 7 Faydası

Hindistan cevizi yaklaşık 4000 yıl önce keşfedilmiş tropik bir meyvedir. Sert bir yapıya sahip olan meyvenin aroması ise hafif tatlıdır. Bu lezzetli meyveyi dış kabuğunu soyduktan sonra dilimleyerek tüketebilirsiniz. Ayrıca Hindistan cevizi sütü, yağı ya da kreması olarak da kullanılabilir.

Hindistan Cevizinin İnanılmaz 7 Faydası Nelerdir?

Zengin besin değerleriyle bilinen Hindistan cevizinin önemli bir kısmı sağlıklı yağlardan oluşur. Düşük karbonhidrat ve şeker değerine sahip olan meyve sayesinde ihtiyaç duyduğunuz vitaminlerin ve minerallerin önemli bir kısmını karşılayabilirsiniz. Hindistan cevizinin faydalarına birlikte bakmaya ne dersiniz?

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Hindistan cevizinin içeriğinde yer alan sağlıklı yağlar olarak da bilinen monogliseritler ve yağ asitleri doğal antibiyotik görevi görür. Lilavati Hospital and Research Centre and Bhatia Hospital tarafından yapılan araştırma, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini de ortaya koymuştur.

İçeriğinde yer alan piridoksin, float ve tiamin vücudun enfeksiyonlarda savaşırken daha dirençli olmasını sağlar. Hindistan cevizinin içeriğinde yer alan laurik asit ile monolaurin ise parçalandıktan sonra vücuttaki viral maddelere bağlanarak bu maddelerin yok edilmesine yardımcı olur. Bu etkisi sayesinde bağışıklık sisteminin antiinflamatuar açıdan güçlenmesini sağlar.

Kolesterol Seviyesini Dengeler

European Journal of Clinical Nutrition yapılan geniş kapsamlı bir çalışma sonucunda Hindistan cevizinin kötü kolesterol ve kandaki trigliserit seviyesini düşürürken iyi kolesterolü yükselttiği görülmüştür.

4 hafta boyunca aynı beslenme programını uygulayan deneklerin bir kısmı ekstra olarak Hindistan cevizi tüketmiştir. 1 ayın sonunda Hindistan cevizi tüketen katılımcıların HDL değerleri daha düşük çıkmıştır.

Stresi Azaltmaya Yardımcı Olur

Hindistan cevizi, stres ve anksiyeteye karşı oldukça etkili bir meyvedir. Tek başına bir tedavi olmasa da psikolojik durumunuzun değişmesine yardımcı olabilir. Öğünlere ekleyerek düzenli olarak tüketeceğiniz Hindistan cevizinin yatıştırıcı etkisi bulunur. Ayrıca Hindistan cevizi yağı kullanarak masaj yaptırabilir ya da doğrudan başınıza uygulayarak gevşeyebilirsiniz.

Cilde Güzellik ve Canlılık Verir

Hindistan cevizinin cilde parlaklık verme ve yaşlanmaya bağlı etkileri yavaşlatma özelliği bulunur. İçeriğindeki yüksek antioksidan miktarı sayesinde güneşin zararlı etkilerine karşı bir bariyer oluşturur. Ayrıca siyah noktalara karşı etkilidir. Gözeneklerinizin temizlenmesine ve sıkılaşmasına yardımcı olur.

Yüksek nemlendirme etkisi ise ciltteki kuruluğu engeller ve kuruluktan kaynaklı kırışık oluşumu, pullanma gibi sorunların önüne geçer.

İdrar Söktürücü Özelliği Bulunmaktadır

Hindistan cevizinin içeriğindeki potasyum ve magnezyum böbrekler için oldukça faydalıdır. Bu sayede idrar söktürücü olarak kullanılır. Ayrıca idrar yolları iltihaplanması için de faydalıdır.

Hindistan cevizini yedikten sonra bol su içtiğiniz takdirde ise vücudunuzdaki ödemleri çok daha kolay atabilirsiniz.

Kilo Vermede Yardımcı Olur

Kilo vermek ya da formunuzu korumak istiyorsanız beslenme programınıza Hindistan cevizi eklemeyi düşünebilirsiniz. İçeriğindeki orta zincirli yağlar, metabolizmanızı hızlandıracağından hiçbir şey yapmasanız dahi gün içerisinde daha fazla kalori harcamış olursunuz. Ayrıca sindirim sisteminiz daha sağlıklı çalışacağından diyet döneminde sıklıkla yaşanan kronik kabızlık sorunuyla da karşılaşmazsınız.

Diyabet hastalarının da rahatlıkla Hindistan cevizi tükenilmesini sağlayan kan şekerini dengeleme özelliği ise ani açlık krizlerinin önüne geçebilir. Bu sayede gün içerisinde daha az kalori almanızı sağlayarak kilo vermenizi kolaylaştırır.

Kansere Karşı Koruyucudur

Yapılan araştırmalar Hindistan cevizi faydaları arasında kansere karşı koruyucu olmasının da yer aldığını göstermiştir. Hindistan cevizinin içeriğinde fenolik adı verilen antioksidan madde bulunur. Bu madde hücreleri hasarlara karşı korur. Salisilik asit, kafeik asit ve gallik asit ise hücrelerinize zarar verebilecek serbest radikallerin ortadan kaldırılmasını sağlar. Böylece kansere yakalanma riskini azaltır. Ayrıca kemoterapi kaynaklı yan etkileri de minimuma indirdiği görülmüştür.

Beslenme programınıza ekleyeceğiniz Hindistan cevizi sayesinde, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri karşılayabilir, hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz. Meraklilar.com.tr adresinden siparişinizi oluşturabilir ve hızlı kargo sayesinde Hindistan cevizinizi kısa sürede alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.