Hurmanın İnanılmaz 7 Faydası - Meraklılar Kuruyemiş

15 Eylül 2021
Hurmanın İnanılmaz 7 Faydası - Meraklılar Kuruyemiş

Hurma, ana vatanı Afrika ve Arap Yarımadası olan bir meyvedir. Sıcaklığın yüksek olduğu bölgelerde bir palmiye ağacında yetişir. Hafif buruk tatlı bir lezzeti vardır. Ara öğünlerde sıklıkla tüketilen meyve, aynı zamanda pek çok tarifte de kendisine yer bulur.

Hurmanın İnanılmaz 7 Faydası Nelerdir?

Sevilen meyvelerden birisi olan hurmanın 1 tanesi yaklaşık 30 kcal olarak bilinir. Bu kalorinin önemli bir kısmı karbonhidrattan sağlanır. Ancak 7,5 gram karbonhidratın 1 gramı liften gelir. Düşük yağ oranı ise hurmanın diyetlerin vazgeçilmezlerinden biri olmasına neden olur. Kalsiyum, Demir, C ve A vitamini değerleri de oldukça yüksektir.  Peki, zengin besin değerleriyle bilinen hurmanın faydalarını öğrenmeye ne dersiniz?

Kan Şekerini Dengeler

Hurmanın içeriğindeki yüksek miktardaki lif, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Bu sayede basit karbonhidratların aksine hurmayı yediğinizde kan şekeriniz bir anda artıp aynı şekilde düşerek açlık krizlerinin başlamasına neden olmaz. Dengede kalan kan şekeri ise gün içerisinde kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Bu özelliği nedeniyle diyabet hastaları ve insülin direnci olan kişiler tarafından da rahatlıkla tüketilebilir.

Yüksek lif değerine sahip besinlerden birisi olması sayesinde kan şekerindeki oynamaların önüne geçerek uzun saatler kendinizi tok hissetmenizi sağlar.

Kalp ve Damar Hastalıklarına Yakalanma Riskini Azaltır

Hurmanın içeriğinde en fazla bulunan minerallerin başında potasyum gelir. Potasyum ise kalp sağlığınız için oldukça önemlidir. Kalbin kasılıp gevşemesi esnasında gerçekleşen metabolik olaylarda görevlidir. Kalp ve damar hastalıklarına neden olabilen sodyumun zararlı etkilerini de azaltarak yüksek tansiyonu dengeleyebilir. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda hurma tüketenlerde damar sertliği oluşma riskinin azaldığı da görülmüştür.

Antioksidan Özelliği Vardır

Vücutta yer alan oksidatif maddeler, hücrelerin zarar görmesine neden olabilir. Antioksidanlar ise oksidatif maddelerin nötralize edilerek yok edilmesini sağlar. Bu sayede hurma, pek çok kronik hastalığı önlemede etkilidir.

Hurma, yüksek antioksidan içeriği ile bilinen besinlerden birisidir. Bu özelliğiyle kanser, diyabet gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir. Ayrıca vücuttaki inflamasyonları da minimuma indirir.

Vitaminler Sayesinde Hafızayı Güçlendirir

Hurma, B vitamini açısından oldukça zengin besinlerden birisidir. B vitamini ise beynin çalışmasıyla doğrudan etkilidir. B vitamini eksikliği unutkanlığa neden olurken beynin çalışma hızını da yavaşlatır.

Glikoz metabolizmasını hızlandıran B vitamini, beyin için ihtiyaç duyulan enerjinin karşılanmasına yardımcı olur. Ayrıca vücuttaki serotonin üretimini arttırarak beynin daha verimli çalışabilmesini sağlar ve konsantrasyon yeteneğini arttırır.

Kemik Gelişimini Destekler

Hurmanın içeriğinde yoğun miktarda kalsiyum ve fosfat yer alır. Bu mineraller ise kemik sağlığı ve gelişimi için son derece önemlidir. Vücuda yeterli miktarda alınmadığı takdirde vücut ihtiyacınız kemiklerden sağlar ve böylece kemikleriniz güçsüzleşir.

Özellikle kalsiyum ve fosforun birlikte alınması kemiklerinizin minerallerden daha fazla faydalanabilmesini mümkün kılar.

Karaciğere Faydalıdır

Hurmanın içeriğinde yer alan B vitamini, karaciğere en iyi gelen vitaminlerden birisidir. Düzenli tüketimi halinde karaciğerinizde oluşan hasarların onarılmasını hızlandırır. Ayrıca karaciğere bağlı sarılık gibi hastalıklara yakalanma riskinizi de en aza indirir. Özellikle sağlıksız alışkanlıklarınız ve kilo fazlalığınız varsa beslenme programınıza hurmayı ekleyerek karaciğerinizin zarar görmesinin önüne geçebilirsiniz.

Göz Sağlığına Destek Olur

Yapılan araştırmalar beslenme programınıza yeterli miktarda A vitamini içermesinin göz sağlığı için oldukça faydalı olduğunu göstermiştir. Hurma da A vitamini açısından zengin bir meyvedir. Düzenli tüketim sayesinde gece körlüğü riskini minimuma indirebilir, gözünüzün kurumasının önüne geçebilir ve var olan hasarların daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Beslenme programınıza ekleyerek hurma faydalarından yararlanmak için siz de meraklilar üzerinden tek tıkla siparişinizi oluşturabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.