Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir?

04 Ocak 2022
Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir?

Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden biri olan kayısı kurutulmuş hali ile de tüketicilere lezzeti ve geniş faydaları bir arada sunar. Kuru kayısı lifli yapısı nedeni ile özellikle sindirim ve mide sorunlarının çözümünde etkilidir. Bununla birlikte metabolizmanın hızlandırılması, kan şekerinin dengelenmesi gibi konularda da insan vücuduna olumlu etkiler sağlar. Eşsiz lezzeti ve çeşitleri ile oldukça sevilen bir yemiş olan kayısı kurusu pek çok diyet listesinde de yer alır. Hem sindirimi kolaylaştırması, hem de düşük kalorili ancak tatlı bir besin olması kayısının diyetler için vazgeçilmez bir seçim haline gelmesine neden olur. Türkiye’nin pek çok yöresinde yetişen kayısının yaz mevsiminde taze taze toplanması ve doğal yöntemler ile kurutulması ile elde edilen bu yemiş aynı zamanda çerez tabaklarında da sık sık kendine yer bulur.

Kuru Kayısı Faydaları

Kuru kayısı faydaları ile tüketicilere sağlıklı ve leziz bir alternatif alanı yaratır. Bol miktarda vitamin ve mineral içeren bu gıda aynı zamanda içeriğinde glikoz bulunmaması  sayesinde kan şekerinin dengelenmesini sağlar. Kuru kayısı faydaları bunlarla da sınırlı değildir. Lifli yapısı bağırsaklara iyi gelerek sindirimi kolaylaştırır ve metabolizmayı hızlandırır. Sarı kayısı ve gün kurusu gibi çeşitleri olan bu besin, çocuklar için de sağlıklı ve tatlı bir atıştırmalık olarak sıkça tercih edilir. Her yaştan insan için kuru kayısının birçok faydası mevcuttur.

Daha detayları olarak kuru kayısı faydaları ise şunlardır:

  • Yüksek oranda A vitamini içerdiğinden göz yapısını destekler ve görme faaliyetlerini güçlendirir.
  • Demir ve magnezyum içeriği kas ve kemik yapısına katkıda bulunur. Ayrıca dolaşım sisteminin çalışmasına ve tansiyonun düzenlenmesine olanak sağlar.
  • İçerdiği A ve E vitaminleri sayesinde cilt yapısının güzelleşmesini sağlar.
  • Demir, bakır, magnezyum gibi bileşenleri sayesinde kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.
  • Kabızlık sorunlarına iyi kuru kayısı oldukça faydalıdır.
  • Yüksek potasyum oranı ile vücut gelişimini olumlu yönde etkilediğinde gelişim çağında tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Kuru Kayısı Nasıl Saklanır?

Kuru kayısı faydaları ve lezzetinin yanı sıra kolay saklanabilme özelliği ile de her evin tercihi haline gelir. Taze meyvelerin kurutulması ile elde edilen bu ürün uzun süreler boyunca evde kolaylıkla depolanabilir. Nemsiz ve serin ortamlarda saklanması önerilen kuru kayısı kiler ve depo gibi alanlarda rahatlıkla saklanabilir. Ayrıca güneş görmeyen mutfak dolapları da saklama işlemi için uygundur. Nem almayacak, ağzı kapalı bir poşet ya da saklama kabında kayısı kurularını uzun süreler boyunca saklayabilirsiniz. Bununla birlikte uzun süredir depoda bekleyen kayısı kurularını tüketmeden önce bir müddet suda bekletmek tüketim kolaylığı bakımından doğru bir seçimdir.

Kuru Kayısı Besin Değerleri

Kuru kayısı kalori değerleri bakımından da oldukça etkili ve faydalı bir besin olma özelliği gösterir. İçinde bol miktarda vitamin ve mineral barındıran bu gıda özellikle A vitamini ve demir minerali açısından zengin. Bununla birlikte bakır, besin lifi, potasyum, magnezyum bileşenleri de gıdanın insan vücuduna yararlı olan bileşenleri arasında yer alır. Kuru kayısı kalori değerleri bakımından ise son derece dengeli ve işlevsel bir besindir. Ortalama olarak kuru kayısı kalori tablosunda yer alan değerleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ortalama boyutlardaki bir kuru kayısı (10 gr) yaklaşık olarak 25 kalori civarındadır.
  • Yüz gram sarı kuru kayısı 241 kalori değerindedir.
  • Gün kurusu olarak bilinen siyah kayısı kurusu ise yaklaşık olarak 29 kaloridir.

Kuru Kayısı Nasıl Tüketilmeli?

Kayısı kurusu tek başına atıştırmalık olarak tüketilebileceği gibi çeşitli kuruyemişler ile birlikte ya da bazı tatlıların içinde de tüketilebilir. Dilerseniz kuru kayısılardan reçel ya da marmelat da yapabilirsiniz. Tatlı ve salatalarda oldukça leziz bir tat yaratan kuru kayısıyı aynı zamanda çeşitli yemeklerin içine de eklemeniz mümkün. Özellikle kırmızı et yemeklerinde kuru kayısı tercih etmek eski Osmanlı mutfağının yaygın kullanım şekilleri arasında yer alır.

En iyi kuruyemiş ve kuru meyve çeşitlerini bulabileceğiniz Meraklılar ile siz de kayısı kurusu ve daha pek çok ürünün en kaliteli hallerine ulaşabilirsiniz. Diyet listelerinizi, günlük sofralarını bu eşsiz tatlar ile süsleyerek sağlığı ve lezzeti bir araya getirebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.