Lokumun Faydaları Nelerdir?

25 Ekim 2021
Lokumun Faydaları Nelerdir?

Uzun yıllardan bu yana Anadolu insanının yaşantısında kendine yer edinen lokum, zamanla kültürümüzün önemli bir parçası haline gelmiştir. Tadı ile herkesin beğenisini kazanan bu geleneksel tatlı, Osmanlıda rahat ul-hulküm, yani boğaz rahatlatan adıyla boğaz hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir yiyecek olarak dikkat çeker. Ancak lokumun faydaları yalnızca boğaz hastalıklarının tedavisinde değil, pek çok farklı alanda da kendini gösterir. Meraklılar için gelin lokumun faydalarına birlikte göz atalım.

Böbrek ve Karaciğere İyi Gelir

Mükemmel bir enerji deposu olan ve lezzetiyle damakta hoş bir tat bırakan lokum, geçmişten bugüne çeşitli böbrek ve karaciğer hastalıklarında etkili bir yiyecek olarak görülür. Karaciğer ve böbreğin hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olan yiyecek, sağlık sorunlarının aşılmasını destekler. Böbrek ve karaciğeri temizlemeye katkı sağlayan lokum, dolaylı yoldan bağırsak sağlığına da etkilidir. Uzmanlar tarafından böbrek hastalıklarının tedavisi için önerilenler arasında kakaolu ve vanilyalı lokum tüketimi yer alır.

Bademcik İltihabını Önlemeye Yardımcı Olur

Osmanlı döneminde lokuma "boğaz rahatlatan" denilmesinin en önemli nedeni, boğaz ağrıları ve iltihapları üzerindeki güçlü etkisidir. Bu anlamda, özellikle bademcik iltihabını önleme ve iltihap oluşumunu geciktirme konusunda yardımcı olan başarılı bir yiyecektir. Yapışkan ve kaygan yapısı boğazda oluşan iltihabın kolayca sökülmesine destek olur. Bu sayede iltihap büyümeden vücuttan atılabilir. Ayrıca naneli ve mentollü lokumlar, üst solunum yolu enfeksiyonlarının oluşumunu önlemede ve bu enfeksiyonların daha kolay iyileştirilmesini sağlamada hastalara yardım eder.

Toksinleri Vücuttan Atmaya Yardım Eder

Vücutta birikerek pek çok hastalığın oluşmasına zemin hazırlayan toksik maddelerin, vücut dışına atılması son derece önemlidir. Lokumun insan sağlığına yararlı bir diğer özelliği, toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olmasıdır. Günlük düzenli lokum tüketimi, antioksidan özellik yaratarak toksik maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Böylelikle bağışıklık güçlenir ve hasta olma riskiniz büyük oranda azalır. Ayrıca toksinlerin vücut dışına atılması, vücut yaralarının oluşumunu da önleyen bir etki yaratır. Günümüzde halen Anadolu'da yara tedavisi amacıyla lokum kullanımına rastlanır.

Enerji Deposudur

İçerdiği nişasta ve şeker ile lokum, vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi sağlar. Bu yönüyle de aşırıya kaçılmadığı sürece oldukça faydalıdır. Lokum, içindekiler ile karbonhidrat içeren besinler arasında yer aldığı için vücut tarafından enerji olarak kullanılıp kısa sürede yakılır. Lifli gıdalar arasında yer almasıyla bağırsakların çalışmasını da düzenleyerek metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Yüksek lif özelliği uzun süre tokluk hissi verir. Bu özelliği ile diyetlerde de rahatlıkla tüketilebilir. Diyabet rahatsızlığı olanların ise bir uzman görüşü alındıktan sonra tüketmeleri tavsiye edilir.

Lokum Çeşitleri

  • Güllü Lokum: Tarihsel süreçteki ilk lokum gül aromalıdır. Özellikle cilt onarımına yardımcı olmasıyla bilinir.
  • Vanilyalı Lokum: Özellikle böbrek hastalıklarında vanilyalı ve kakaolu lokum tüketilmesi önerilir.
  • Fıstıklı Lokum: Fıstık ve badem gibi yemişlerle hazırlanan lokumlar enerji için destek olur.
  • Çifte Kavrulmuş Lokum: Diyetlerinize eklediğinizde kahve yanında günlük tatlı ihtiyacını gidermek için tercih edilebilir.  

Lokum Fiyatları

Lokum fiyatları kullanılan malzeme ve hazırlanma yöntemi gibi farklı değişkenlerin maliyetinden doğru orantılı olarak etkilenir. Burada fiyat aralığını belirleyen, ham madde ve işçi gücü olarak karşınıza çıkar. Sade lokumlar fiyat aralığında en aşağıda yer alırken, çeşitli çerezlerin kullanıldığı lokum türleri daha yüksek fiyatlarla alıcı bulur. Ayrıca geleneksel yöntem ile elde hazırlanan lokumlar, fabrikasyon üretimlere oranla daha maliyetli olabilmektedir. Türkiye'de önemli bir yere sahip olan ve Avrupa'da "Türk Lokumu" olarak isimlendirilen lokumlar hemen herkesin ulaşabileceği uygun fiyatlarla tüketicilere sunulur.

 

Oldukça ideal olan lokum fiyatları da içeriğine göre değişiklik gösterir. Siz de bu ürünün faydalarından yararlanmak için özenle hazırlanan lokumlar arasından damak zevkinize göre tercihte bulunabilirsiniz. Meraklilar.com.tr adresinden hemen lokum siparişinizi oluşturabilir ve hızlı kargo ile kısa sürede bu eşsiz lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.