Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

12 Eylül 2023
Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Türk kahvesi, uzun yıllardır alışılagelmiş Türk kültürünün bir parçası olmuştur. Gerek kokusuyla gerek ağızda bıraktığı tadıyla sıklıkla tercih sebebi olur.

1543 yılında İstanbul’a getirilen kahve, Türkler tarafından farklı pişirme yöntemleriyle Türk kahvesi adını almış olup, günümüzde çaydan sonra en çok tüketilen içeceklerin başında gelir.

Türk kahvesinin lezzeti dışında tercih edilmesinin bir başka nedeni de vücuda sağladığı faydalardır. Bu faydalar cildinizden sindiriminize, psikolojinizden diyetinize kadar birçok alanı kapsar. Düzenli tüketildiğinde sağlık açısından da olumlu etkiler yaratan bu besin, fazla tüketildiğinde ise sağlığınızı riske atacak olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Türk kahvesi faydaları

Türk kahvesi antioksidan özelliğine sahip olup, kanser hücrelerinin artmasını önler ve şekersiz tüketildiği takdirde sağlığınıza birçok faydası bulunan bir besindir.

Günde 1 fincan taze olarak pişireceğiniz Türk kahvesi vücudunuzu tüm toksinlerden arındırarak, sağlıklı yaşama geçiş imkanı sunar.

·         Kalp Dostudur

Kahvenin içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde hücre yenilenmesi sağlanırken, aynı zamanda düzenli ve ölçülü tüketildiğinde kalp krizi ve damar hastalıkları riski de azalır. Kan dolaşımının artmasına yardımcı olur.

·         Enerjiyi Yükseltir

İçerisinde bulunan uyarıcı maddeler sayesinde sabahları aç karnına tüketeceğiniz şekersiz Türk kahvesi ile güne başlamak, enerjinizi yükselterek, dikkat gerektiren işlerinize odaklanmanızı kolaylaştırır. Zihinsel ve fiziksel yorgunluğunuzu azaltmaya yardımcı olur.

Spor yapanlarda kas gücünün artmasını destekler.

·         Stresi Azaltır

Vücutta bulunan serotonin hormonunun salgılanmasını sağlayan kahve, stresi azalttığı gibi, depresyon riskini de azaltır. Sosyalleşmeye yardımcıdır. Sakinleştirici özelliği sayesinde daha dingin bir gün geçirmenizi sağlar.

·         Yağ Yakımını Destekler

Kahve tokluk hissi yarattığından dolayı diyetlerinize eklenmesi gereken besindir. Vücudun metabolik olarak çalışma hızını arttırdığından dolayı kilo verme sürecinize destek olur. Aynı zamanda adrenalin hormonunun salgılanmasını sağladığı için yüksek enerji ile yağ yakımının hızlandırılmasına destek olur. Kalorisi azdır.

Diyetlerde çiğ kuru yemiş veya kuru meyveler ile birlikte tüketilen Türk kahvesi açlık hissini ortadan kaldırdığından dolayı ara öğün olarak sıklıkla tercih edilebilir.

·         Sindirimi Rahatlatır

Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını destekler. Bu sebeple kabızlık gibi sorunların minimuma indirilmesine, boşaltım sisteminin rahat çalışmasına yardımcı olur.

Türk kahvesi ile cildinizi ödüllendirin

Kahve, sağlık üzerindeki etkilerinin yanı sıra cilt üzerinde de gözle görülür bir etkiye sahiptir. Kadınların cilt bakımı rutinlerinde vazgeçilmez yöntemleri arasındadır. Kimyasal maddelerden uzak doğal içeriği sayesinde kahvelerini yudumlarken ayrı, telvesiyle ayrı şekilde faydalanırlar.

 • Düzenli ve kontrollü olarak tüketeceğiniz kahve, vücutta bulunan iltihapları gidermeye yardımcı olurken, aynı zamanda vücutta oluşan selülitli görünümün azalmasında da etkilidir.
 • Hızlı kan dolaşımı sağladığı için cildiniz her gün tazelenir.
 • Kafein sayesinde göz altında bulunan koyu renkli halkaların oluşumunu önler.

Kahve telvesi ile peeling yaparak;

 • Cildinizi hem sıkılaştırıp hem de parlak bir görünüm elde etmiş olursunuz. Aynı zamanda cildin dokusunu yumuşatır.
 • Ciltteki tüm toz ve kirlerden arındırıp, gözeneklerin açılmasını sağlar.
 • Yüzde oluşan ince kırışıkların giderilmesine yardımcı olur.
 • Cilt üzerinde oluşan ölü derileri temizler.
 • Akne ve sivilce oluşumunu önler.
 • Doğal nemlendirme özelliği vardır.
 • Siyah noktalarının temizlenmesinde etkilidir.
 • İçerisinde bulunan klorojenik asit sayesinde cilt üzerinde oluşan kahverengi lekeleri giderir.

Türk kahvesinin fazla tüketilmesi kalbin çalışma ritminin olumsuz etkilenmesine neden olurken, mide rahatsızlığı olanlar da kahve tüketirken dikkatli olmalıdır.

Günde en fazla 2 fincan Türk kahvesi tüketmek sağlıklı bir yaşam için yeterlidir.

Sizde Türk kahvesi sevenlerdenseniz www.meraklilar.com.tr üzerinden hemen siparişinizi verebilir, güne daha keyifli ve enerjik başlayabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.