Yılbaşı sofrası, hepimizin yeni yıla evde geçirmeyi planladığı bu dönemde en çok önem verdiğimiz konuların başında gelmektedir. Masanın etrafında ailenizle bu özel günde imkânlar dâhilinde en sevdiğiniz yemekleri ve içecekleri tercih edersiniz. Bu noktada tahmin ediyoruz ki siz de kuruyemişlerin yılbaşı sofrasının en vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu kabul edersiniz.

Yılbaşı sofralarının vazgeçilmez lezzeti olan kuruyemiş çeşitlerimiz ile tanışın. Ürünlerimiz sayfası üzerinden online sipariş verebilirsiniz. Hemen herkes tarafından severek tüketilen, gece boyunca keyifli sohbetin yanında sağlıklı atıştırmalıklar seçerek herkesi mutlu edebilir sağlıklı bir yıl için iyi dileklerinizi sunabilirsiniz.


Bu yazımızda sizler için yılbaşı gecesinde en çok tüketilen kuruyemiş çeşitlerinden bahsedeceğiz.

Antep Fıstığı

Özel günlerin en sevilen tadı olan Antep fıstığı, mutlaka yılbaşı akşamlarında sofranızda yer vermeniz gereken kuruyemişlerden. Çünkü Antep fıstığı Türk mutfağında sadece tatlılarda değil yemeklerine bile koyulmaktadır. Hem leziz, hem besleyici bir o kadar da gösterişli bir kuruyemiş çeşidi ile siz de ailenizle yılın en güzel gününde afiyetle tüketebilirsiniz.

Yer Fıstığı

Yılbaşı akşamının bir başka vazgeçilmez çeşidi olan yer fıstığı, kabuklu, kabuksuz, tuzlu, tuzsuz, çiğ, kavrulmuş olmak üzere her türü bulunmaktadır. Sağlığa önemli katkılar sağlayan yer fıstığını sevmeyen yoktur. Dolayısıyla yılbaşı sofranızda yer fıstığına da yer verebilirsiniz.

Fındık

Günlük hayatımıza renk katan tatlardan biri olan fındık, sütlü ve şerbetli tatlılarda sıklıkla karşımıza çıkıyor. Lezzetiyle iş hayatında enerji depolama ihtiyacı olarak da gücünü bizlere göstermektedir. Her açıdan oldukça tercih edilen besin kaynağı olan fındık yılbaşı sofranız içinde yer vermeniz gereken kuruyemişler arasında bulunmaktadır.

Badem

Fındık ile aynı şekilde en çok tercih edilen ve severek tüketilen badem, yine yılbaşı sofrasında yer vermeniz gerektiğini düşündüğümüz lezzetlerden biridir. Badem hem  atıştırmalık olarak hem de birçok yemeğin malzemesi olarak da kullanılabilir. Yılbaşı sofranızda yer alan ana yemeklerinizden zeytinyağlılara, salatalardan çorbalara ve tatlılara kadar her şeyin içine yakışan bir kuruyemiş çeşididir.

Kuru Kayısı

Kuru meyveler günlük hayatımızda oldukça yer kaplayan kuruyemiş çeşididir. Yılbaşı akşamlarında da bol bol tercih edilen kuru meyvelerden ilk akla gelen kuru kayısıdır. Kuru kayısı güneş altında kurutularak lezzeti çoğu kişi tarafından onaylanan bir kuruyemiştir. Yüksek besin değerine sahip olan kuru kayısı, içinde birçok vitamin değerini de sahip olmakla beraber demir, kalsiyum, magnezyum ve lif deposudur.

Kuruyemişler hayatımızda önemli bir yere sahip olduğu bir gerçektir. Zor bir süreçten geçtiğimiz şu günlerde kuruyemişe olan talep oldukça yoğundur. Yılbaşı akşamını evde aileniz ve sevdiklerinizle beraber geçireceğiniz bu yılda Meraklılar Kuruyemiş ile unutulmaz kılmak isteriz. 

2020 hepimiz için zor bir yıldı; 2021’in herkes için umut dolu güzel bir yıl olmasını dileriz. 

Mutlu yıllar.